My, założyciele Grupy Artystycznej Amisono, w dniu dzisiejszym składamy akt potwierdzający powstanie Grupy i cel jej istnienia.
W sercu naszej wspólnoty bije przekonanie o głębokiej potrzebie odzyskania autentyczności i wartości w świecie pogrążonym w powierzchowności i konsumpcji. Nazwa Amisono pochodzi z języka esperanto i oznacza „echo najważniejszego uczucia w życiu każdego człowieka”. To właśnie to najważniejsze uczucie chcemy przywrócić do świadomości poprzez naszą sztukę.
Początki naszej grupy sięgają wieczorów pełnych rozmów, refleksji nad światem oraz poszukiwań sensu i piękna, które wydawały się umykać w zgiełku codzienności. Z nieformalnej grupy dyskusyjnej wyrosła grupa twórcza – kolektyw osadzony we wspólnocie wartościowych relacji. Sztuka stała się dla nas narzędziem do odnajdywania tego „czegoś więcej”, mapą pomagającą zrozumieć indywidualny sens istnienia, własną drogę i dostarczającą harmonii w sposób dopasowany do potrzeb jednostki.
Inspirujemy się takimi postaciami, jak Maria Skłodowska-Curie oraz Janusz Korczak – osobami o niezwykłej determinacji, mądrości i głębokim poczuciu odpowiedzialności za innych.
Dążymy do dzielenia się pięknem w nowatorski sposób, poprzez eksperymentowanie z różnymi technikami artystycznymi. Tworzymy przede wszystkim fotografie artystyczne, tkaniny oraz krótkie formy literackie. Choć preferujemy indywidualną pracę twórczą, dopuszczamy również współpracę w duetach, jeśli widzimy w tym zgodność naszych przekonań.
Nasze dzieła są skierowane do odbiorcy – dla niego tworzymy je wraz z kontekstem. Naszym pragnieniem jest, aby każdy, kto zetknie się z naszą sztuką, odnalazł siebie i zobaczył świat z innej perspektywy, dostrzegł alternatywę. Chcemy pokazywać prawdę o pięknie drugiego człowieka i harmonizować otaczającą rzeczywistość.
W naszym twórczym procesie odnajdujemy inspiracje w realizmie magicznym, impresji literackiej oraz eksperymentalnej fotografii. Chcemy rozwijać nowatorskie narzędzia i formy, tworzyć własne obiektywy fotograficzne oraz niepowtarzalne tkaniny i teksty.
Dążymy do tego, aby nasze dzieła były doświadczane w intymnej, kameralnej przestrzeni, pozwalając odbiorcy na samotną kontemplację zarówno samego utworu, jak też rozważania nad własnymi sprawami. Chcemy nawiązywać dialog z odbiorcami podczas wernisaży i wystaw oraz rozmów w przestrzeni publicznej, oferując jednocześnie możliwość silnego, introwertycznego wglądu w rzeczywistość.
Wierzymy, że poprzez sztukę możemy przypominać o wartościach takich jak autentyczność, cierpliwość i trwała miłość, stanowiąc przeciwwagę dla egoizmu, pogoni za konsumpcyjnym szczęściem oraz powierzchowności.
My, twórcy Amisono, składamy ten akt w przekonaniu o sile sztuki do budowania lepszego świata, pełnego piękna i zrozumienia.
Marta Szloser
Dawid Jary