Park Górka Skarbowców w ultrafiolecie [Wrocław]

Siedem rozbłysków słonecznych klasy C z ostatnich 24 godzin sprawiło, że fotografiki Parku Grabiszyńskiego wyglądają urzekająco. Ilość promieniowania ultrafioletowego połączona z otwartym terenem pozwoliła na niesamowitą sesję.

Park to miejsce wielkich przestrzeni, które pozwalają odpocząć niespokojnym myślom i zmęczonym oczom.

Nazwa Górka Skarbowców pochodzi od znajdującej się obok ulicy, została nadana z uwagi na odkrycie tam w latach pięćdziesiątych poniemieckich depozytów. Przed wojną teren Górki Skarbowców oraz okolic był miejscem wypoczynkowym. Przy torach kolejowych, obok dawnego kortu można zobaczyć pozostałości po alejach spacerowych. Dziś już ledwie widoczne, dawniej były niezwykle okazałe i popularne.

Jednym z elementów infrastruktury wypoczynkowej były trzy stawy, z których pozostał już tylko jeden. Na terenie pozostałych dwóch stoją dzisiaj domy, biegnie droga.

Nieistniejące stawy były sztucznie zasilane. Po wojnie zrujnowane urządzenia hydrotechniczne przestały skutecznie doprowadzać wodę, co spowodowało obniżanie się lustra wody. W 1958 roku poziom spadł na tyle, że zaczęły się pojawiać skorodowane i zniszczone elementy ciężarówek…

Cdn. w „Utajnionym Dolnym Śląsku”.

Fotografiki prezentowane w poniższej galerii są w formacie RAW. Nie były w żaden sposób korygowane cyfrowo. Przedstawiają Park tak, jak wygląda w promieniach UV.

Obrazy zostały skomponowane przy użyciu specjalistycznego aparatu Nikon Fmod z unikalnym obiektywem AmiJar M2 UV D260mm f/18, skonstruowanym w naszej pracowni specjalnie dla celów fotografiki sztuki w ultrafiolecie.