fotografika RAW: Dawid Jary
aparat: Nikon Fmod,
obiektyw: AmiJar Art 160 mm f/64
Obiektyw AmiJar Art jest współczesnym rozwinięciem projektu Wollastona, który pochodzi z początku XIX wieku. Jego budowa od podstaw pozwoliła mi zrozumieć i zobaczyć granicę między światem sztuki a światem człowieka. Podstawowym założeniem było stworzenie szkła, które będzie dobre w sztuce rekurencyjnej.

Uważam, że artefakty są jedną z najbardziej fotogenicznych i zaskakujących materii świata. To właśnie one są dziełami, które zaskakują, zadziwiają, skłaniają do myślenia i zmieniają człowieka. Mając w sobie tę magiczną materię, promieniują i fundamentalnie wpływają na tworzenie z nich fotografik. Dostrzegam to na poziomie świadomym, podczas pleneru, ale również w ostatecznym efekcie, kiedy bywa, że na pozytywie dzieje się coś niewytłumaczalnego z naukowego punktu widzenia.
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice w obiektywie AmiJar Art został potraktowany właśnie jak sztuka, którą w istocie jest przesiąknięty. Powstały piękne kompozycje ze spacerującymi ludźmi. Powstały kompozycje nawiązujące do klasyki z utrwalonymi końmi. Powstał organiczny spacer retro, rodem z XIX wieku. Grafiki, podobnie jak w tamtych czasach, nie były poddawane retuszowi, by wydobyć to bezpośrednie piękno pochodzące w całości z kompozycji.
W tym wszystkim najważniejsze jest życie – co zrobisz, gdy zakończysz oglądanie sesji?

Życie biegnie nieustannie, a czasu nie można w żaden sposób zatrzymać. To, co można, to przeżywać je jak najszerzej i jak najgłębiej. Oddychać pełną piersią i uśmiechać się szeroko – dzisiaj, teraz. Jedną z dróg do szczęścia jest doświadczanie świata, życia i różnych jego aspektów.
Oglądając fotografiki, zatrzymaj się przy jednej – tej, która sprawi, że Twoje ciało zareaguje. To sygnał. Zatrzymaj się. Spójrz w to miejsce uważnie. Przyjrzyj mu się.
To miejsce istnieje naprawdę i każdy może tam przyjść. Cokolwiek interesującego Cię znalazło się na fotografice, możesz to zobaczyć na własne oczy. Życie jest po to, by je przeżywać. Czy byłaś kiedykolwiek na wyścigach? Czy kiedyś odwiedziłeś takie miejsce? Tor wyścigów konnych na Partynicach jest otwarty do spacerowania, jest otwarty do oglądania wyścigów i pokazów. Dla Ciebie, dla mnie i dla każdego człowieka.
Spotkajmy się tam.
Do zobaczenia!
Dawid Jary













